Porady dotyczące drewna i ogrzewania
Tutaj znajdziesz dobre porady dotyczące drewna i ogrzewania
Tutaj znajdziesz dobre porady dotyczące drewna i ogrzewania
Jeśli zamierzasz sam ścinać drewno, powinieneś to zrobić wczesną wiosną. Należy pociąć drewno na krótkie odcinki, a następnie rozłupać je, aby latem przechowywać na zewnątrz. Duża ilość wody wyparuje, dlatego pamiętaj, aby składować je w przewiewnym miejscu.
Aby sprawdzić, czy drewno jest wystarczająco suche, możesz uderzyć jednym polanem o drugie i posłuchać „śpiewającego” dźwięku. Jeśli włożysz kłodę do ciasnej plastikowej torby w ciepłym pomieszczeniu, rosa na wewnętrznej stronie torby pokaże, czy drewno jest zbyt wilgotne. Suche drewno najłatwiej jednak rozpoznać po wyraźnych spękaniach.
Za najlepsze drewno opałowe uważane są jarzębina, buk, dąb, jesion, klon i brzoza. Ale wielu woli drewno drzew iglastych ze względu na trzaski, które wydają podczas palenia; jednak ten rodzaj drewna wymaga większej czujności, ponieważ może powodować wypadanie żaru, który może stwarzać zagrożenie pożarowe.
Istnieje wiele sposobów na rozpalenie ognia, ale uważaj na to, co wkładasz do pieca. Nie spalaj malowanego lub impregnowanego drewna, tworzyw sztucznych lub papieru zawierającego pochodne chloru. Wydzielają one bardzo toksyczne gazy. Nie spalaj również drewna wyrzuconego przez morze, ponieważ zawiera sól, której spalanie powoduje wydzielanie chloru. Możesz jednak spłukać to drewno, pozostawiając je na zewnątrz przez kilka lat.
Drewno przechowywane na zewnątrz lub w wilgotnym pomieszczeniu powinno być umieszczone w temperaturze pokojowej przynajmniej jeden dzień przed użyciem. Rozłup swoje polano na części o średnicy około 4 cm. Ten rozmiar ułatwi ci fazę rozpalania i zapewni szybciej odpowiedni ciąg w kominie.
Przed rozpaleniem ognia pamiętaj o otwarciu wlotów powietrza; w zależności od modelu Twój piec ma jeden lub dwa. Aby ułatwić rozpalenie ognia, wykonaj następujące kroki:
Możesz również umieścić dwa duże polana drewna z każdej strony. Dodaj pognieciony papier na środku i ułóż na wierzchu mniejsze kawałki drewna. W razie potrzeby możesz dodać papier. Sprawdzaj co 10-15 minut, czy Twój ogień ma wystarczającą ilość powietrza. Jeśli ciąg jest zbyt słaby, trzeba będzie wpuścić trochę powietrza lekko uchylając drzwi.
Dodawaj drewna do kominka tylko w niewielkich ilościach. Jeśli ogień jest zbyt mocny, w kominie może wystąpić szok termiczny. Lepiej rozpalić umiarkowany ogień. Nie pozwól też, aby twój ogień zadusił się, generuje to dużo zanieczyszczeń. Ideałem jest dobrze palący się ogień i prawie niewidoczny dym wydobywający się z komina.